نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته توصیه نامه شماره 71 : اقتصاد پایدار، محیط زیست سالم و امنیت از دروازه صلح می گذرند نه از جهنم جنگ

[ad_1]


نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته توصیه نامه شماره 71 : اقتصاد پایدار، محیط زیست سالم و امنیت از دروازه صلح می گذرند نه از جهنم جنگ


سید حسن هفدتن نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته توصیه نامه شماره 71 اشتغال (گذار از جنگ به صلح) در یکصد و ششمین کنفرانس بین المللی کار در ژنوسخنرانی کرد.

متن سخنرانی  نماینده جمهوری اسلامی ایران  بدین شرح است . 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس، نمایندگان محترم تشکلهای عالی کارگری، کارفرمایی و دولتها

قبل از هر چیز لازم می دانم از جنابعالی، مدیر کل و کارشناسان ILO برای پرداختن به چنین موضوع با اهمیتی صمیمانه سپاسگزاری کنم. امیدوارم توصیه نامه شماره 71 پیشنهادی پیرامون اشتغال و کار شایسته برای گذار از جهنم جنگ به بهشت صلح و انعطاف پذیری، پنجره جدیدی را به روی سیاستمداران و تصمیم سازان جهان بگشاید.

تمامی اصحاب خرد و تدبیر اذعان دارند که اشتغال آنهم از جنس کار شایسته مساوی با حیات انسانها و عمده نگرانی تمامی دولتها و ملتها است. بیکاری و فقر زیستگاه تمامی مفاسد، ناامنی ها، جنایات، طلاق، خودکشی، مهاجرت‌های ناخواسته، بی اعتمادی به دولتها، اخلاق گریزی و بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی و فرهنگی است.

اگر چه هیچ کس نمی تواند اهمیت اشتغال و کار شایسته را در ریشه کن ساختن فقر، بهبود وضعیت معیشت نیروی کار، ارتقاء رفاه اجتماعی و صلح انکار نماید، لیکن اشتغال مولود یک اقتصاد پایدار، یک محیط زیست سالم و شاداب و یک جهان دارای امنیت است.

اقتصاد پایدار، محیط زیست سالم و امنیت از دروازه صلح می گذرند نه از جهنم جنگ

اگر به انسانها و ترویج صلح می اندیشیم، این سازمانهای بین المللی و دولتها هستند که باید به بحران آفرینی ها ، آتش‌افروزیها و جنگ پایان دهند. ملتها قربانی آتش افروزی قدرت های استکباری در گوشه و کنار جهان هستند و نهادهای بین المللی بعلت ساختارهای معیوب، ابزارهای کارآمد و موثری برای پایان دادن به جنگ را ندارند. سوء تغذیه کودکان و مادران، بیکاری جوانان، اذیت و آزار اقلیتها و قومیتها، رنج معلولین، فقر، نابرابری و تبعیض و مصائب آوارگان داخلی و مصائب مهاجران کارنامه سیاه جنگ و جنگ افروزان است. تنها در جهان بدون جنگ که هزینه های تولید سلاح صرف ساخت دنیای صلح و امنیت پایدار گردد، می توان برای اشتغال کامل و مولد، کار شایسته با انتخاب آزاد، رشد عادلانه و فراگیر، رفاه و پیشرفت اجتماعی پایدار، امحاء تبعیض و بیعدالتی در بین اقلیتها و قومیت ها، معکوس سازی مهاجرت و تسلی آوارگان و از همه مهمتر ایجاد فرصتهای برابر و رفتار احترام آمیز برای زنان و مردان بدون هیچگونه تبعیض در سطوح ملی و بین المللی برنامه ریزی های اساسی نمود. 

جناب آقای رئیس، حضار محترم

در راستای 4 هدف راهبردی ILO  دولتها باید تلاش نمایند تا سیاستهای فعال بازار کار، اشتغال خصوصا اشتغال جوانان،  معیشت دهکهای فقیر و محروم، دسترسی موثر، سریع و ارزان مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، تسلی بخشیدن به آوارگان و پناهندگان، روانسازی مهاجرت نیروی کار و رفتار عاری از تبعیض با آنها بعنوان اقدامات ملی در دستور کار دولتها قرار گیرد. بدون تردید تحقق موارد فوق الذکر  منوط و مشروط به پیگیری یکسری اقدامات اساسی توسط سازمان ملل و نهادهای تخصصی وابسته به آن به شرح زیر است.

1) تلاش جدی و همه جانبه برای پایان بخشیدن به جنگ در هر گوشه ای از جهان با اتخاذ ساز و کارهای موثر و بازدارنده 

2) بازنگری سیاستهای اشتغال در سطوح ملی و بین المللی 

3) کمک به دولتها نه مداخله به منظور تحکیم نظام شایسته سالاری در کشورها

4) مبارزه بی امان با فساد در تمامی سطوح

5) ایجاد و توسعه نهادهای مردم گرا خصوصاً توسعه تشکلهای کارگری و کارفرمایی صنفی- تخصصی آزاد، مستقل و دارای مصونیت 

6) برنامه ریزیهای مهارت محور و مستمر برای توانمندسازی نیروی کار 

7) امحاء تبعیض و ایجاد فرصتهای برابر برای آحاد مردم

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *