طراحی نظام‌واره پژوهشی با محوریت سبک زندگی ایرانی – اسلامی

[ad_1]

رییس پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س) گفت: برنامه‌ریزی کردیم تا یک نظام‌واره برای حرکت پژوهشی در پژوهشکده طراحی کنیم و همه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی پژوهشکده را به‌صورت هدفمند ذیل این نظام‌واره پیش ببریم. موضوع نظام‌واره‌ ما براساس آسیب‌ها، اولویت‌ها و ضرورت‌های حوزه زن و خانواده طراحی و انتخاب می‌شود تا بتوانیم فعالیت‌های خود را ذیل این آسیب‌ها و اولویت‌ها مجتمع کنیم و پاسخ‌گوی خلأهای موجود باشیم. طراحی این نظام‌واره با محوریت سبک زندگی ایرانی – اسلامی رو به اتمام است.

دکتر مریم صف‌آرا؛ رییس پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س) در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، در رابطه با فعالیت‌های این پژوهشکده گفت: پژوهشکده زنان تنها پژوهشکده نوع A وزارتی است و در سال 1377 موافقت تأسیس خود را از وزارت علوم دریافت کرد. ذیل این پژوهشکده چهار گروه خانواده‌درمانی، بایومدیکال، روان‌شناسی و علوم اجتماعی قرار دارد و هر گروه نیز متشکل از اعضای هیأت علمی است.

رییس پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س) در رابطه با هدف راه‌اندازی این پژوهشکده بیان داشت: از آن‌جایی که پژوهش، مقدمه و زیرساخت آموزش، تولید و فناوری است، پژوهشکده زنان با تأکید بر مطالعات حوزه زن و خانواده تأسیس شد. هدف اصلی از تأسیس این پژوهشکده این بود که براساس زیرساخت‌های پژوهشی موجود در هر چهار گروه پژوهشکده بتوانیم مبانی درست و صحیحی برای برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری و تعیین زیرساخت‌ها در حوزه زنان و خانواده را فراهم کنیم.

نشریات علمی پژوهشی پژوهشکده زنان
صف‌آرا در خصوص نشریات علمی پژوهشی پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س) اظهار داشت: این پژوهشکده 2 نشریه علمی- پژوهشی با عنوان “مطالعات زن و خانواده” و “مطالعات روان‌شناختی اجتماعی زنان” دارد و پذیرای مقالات مرتبط با عناوین این نشریات از پژوهشگران دانشگاه‌های مختلف کشور است تا پس از طی مراحل داوری، در این نشریات به چاپ برسند.

فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی پژوهشکده زنان
او با اشاره به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی پژوهشکده زنان تصریح کرد: فعالیت‌های آموزشی به شکل تدریس محتواهای مربوط به موضوع، توسط اعضای هیأت علمی در چهار گروه پژوهشکده است. آموزش در قالب کارگاه‌ها و نشست‌ها به شکل سخنرانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در ذیل اهداف پژوهشکده و با محوریت و تمرکز بر حوزه زن و خانواده صورت می‌گیرد. کارگاه‌ها متمرکز بر کرسی‌های نظریه‌پردازی و کرسی‌های آزاداندیشی در حوزه زن و خانواده برگزار می‌شوند. در حوزه پژوهش هم فعالیت‌هایی در قالب طرح‌های پژوهشی، تألیف و ترجمه، انتشار مقالات علمی و پژوهشی در نشریات داخلی و نشریات بین‌المللی‌، تألیف و نقد کتاب و راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه‌ها انجام می‌گیرد.

اخذ مجوز پذیرش دانشجو در برنامه‌های ما قرار دارد
رییس پژوهشکده زنان در رابطه با پذیرش دانشجو در این پژوهشکده گفت: پژوهشکده زنان هنوز مجوز پذیرش دانشجو را از وزارت علوم دریافت نکرده است البته، در برنامه‌های سال 96 و 97 اخذ مجوز از وزارت علوم برای پذیرش دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری و پسادکتری قرار دارد. اما تاکنون دوره‌های آموزشی ما در قالب دوره‌های آموزشی آزاد برگزار شده است.

صف‌آرا در خصوص تفاوت پژوهشکده زنان با سایر پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی حوزه زنان بیان داشت: قطعاً تفاوت‌های اجمالی و صوری در سیاست‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و محتوای مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌هایی که در حوزه زنان فعالیت می‌کنند وجود دارد؛ مثلاً در پژوهشکده زنان چهار گروه پژوهشی متمرکز است اما امکان دارد مراکز دیگر گروهی نداشته باشند یا گروه‌های کمتری در آن‌جا فعالیت کنند.

در حوزه پژوهش باید موازی‌کاری‌ها را حذف کنیم
او افزود: از نظر محتوایی قطعاً پژوهشکده زنان با سایر پژوهشکده‌ها و گروه‌های مطالعات زنان سیاست‌های مشترکی دارد. اتفاقاً یکی از آفت‌های حوزه آموزش و پژوهش وجود موازی‌کاری‌های ناشی از عدم تجمیع سیاست‌ها و عدم ارتباط مراکز با یکدیگر است. سال گذشته در نشست با خانم مولاوردی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده عرض کردم باید این آفت را به این شکل حل کنیم که تمام مراکز حوزه زنان در قالب کارگروه‌ها و نشست‌هایی مجتمع شوند تا بتوانیم اهداف مشترک و متفاوتمان را پیدا کرده و تقسیم وظایف کنیم و یکی از این مراکز به منظور جهت‌دهی و انسجام‌بخشی به حرکت سایر مراکز، سرحلقه باشد. پس از این حرکت می‌توانیم اتفاق‌های اساسی در حوزه زنان و سیاست‌های جدید ایجاد کنیم، روند را خیلی کوتاه و موازی‌کاری‌ها را حذف کنیم.

رییس پژوهشکده زنان خاطرنشان کرد: مثلاً امکان دارد پژوهشکده زنان روی هدفی متمرکز باشد اما به دلیل بی‌اطلاعی از فعالیت‌های سایر مراکز، از پیگیری آن هدف در سایر مراکز تحقیقاتی بی‌اطلاع باشد. نتیجه این اتفاق، صرف هزینه، وقت و نیروی انسانی است. این آفت حل نمی‌شود مگر این‌که ما بتوانیم تمام مراکز را در حوزه سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها مجتمع کنیم و متناسب با نوع فعالیت‌ها و متقاضیان هر مرکز، قسمت‌های مختلف پژوهش را به مراکز مختلف اختصاص دهیم. این مسأله جز با رهبری و حرکت همگام ممکن نمی‌شود.

همکاری‌های پژوهشکده زنان با سایر مراکز تحقیقاتی
صف‌آرا با اشاره به همکاری‌های پژوهشکده زنان با سایر مراکز تحقیقاتی بیان داشت: ما با مراکز تحقیقاتی حوزه زنان و همچنین مراکز تحقیقاتی غیرحوزه زنان برای اخذ پژوهش‌هایی که آن‌ها در حوزه زنان متقاضی هستند، همکاری‌هایی را آغاز کرده‌ایم. از آن‌جایی که دانشگاه علمی کاربردی استان تهران گروهی با عنوان “گروه مطالعات خانواده” دارد، با این دانشگاه تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردیم تا بتوانیم اشتراکات مسیر و اهدافمان را پیدا کنیم و نیازهای آن‌ها را در این حوزه پوشش دهیم. همچنین، در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هستیم تا بتوانیم با آن‌ها در زمینه پژوهش‌هایی که برای قانون‌گذاری در حوزه زنان نیاز دارند همکاری کنیم.

او در ادامه گفت: با مؤسسه تحقیقاتی صراط مبین و دانشگاه پیام نور تهران و قم نیز تفاهم‌نامه‌هایی منعقد کرده‌ایم. با دانشگاه تربیت مدرس نیز مذاکراتی در حوزه فعالیت‌های مشترک در حوزه زنان و پیدا کردن تفاوت‌هایمان انجام شده تا ببینیم آیا تفاوت‌های موجود پتانسیل تبدیل شدن به اشتراکات را دارد یا خیر؟ اگر این پتانسیل وجود دارد، حرکت جمعی چه باید باشد و در چه قالبی تعریف شود؟ با گروه مطالعات خانواده دانشگاه تربیت مدرس، واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و گروه مطالعات زنان پژوهشکده امام خمینی، این ارتباطات را آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم دستی جمعی را پیدا کنیم که صدا و قدرت خوبی داشته باشد و از اتلاف وقت، هزینه و نیروی انسانی جلوگیری کند.
 
رییس پژوهشکده زنان با اشاره به آفت‌های موجود در حوزه پژوهش اظهار داشت: یکی از آفت‌های دامن‌گیر بسیاری از مراکز پژوهشی این است که کارهای پژوهشی آن‌ها متقاضی‌محور نیست و مشکلات جامعه را پوشش نمی‌دهد. پژوهشگران براساس اولویت‌های فکری و علاقه‌مندی‌های خود یک موضوع را برای پژوهش انتخاب می‌کنند اما بسیاری از اوقات واکاوی نمی‌شود که این موضوع به درد کدام قسمت جامعه می‌خورد.

طراحی یک نظام‌واره پژوهشی با محوریت سبک زندگی ایرانی – اسلامی
صف‌آرا خاطرنشان کرد: ما براساس این معضل برنامه‌ریزی کردیم تا یک نظام‌واره برای حرکت پژوهشی در پژوهشکده طراحی کنیم و همه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی پژوهشکده را به‌صورت هدفمند ذیل این نظام‌واره پیش ببریم. موضوع نظام‌واره‌ ما براساس آسیب‌ها، اولویت‌ها و ضرورت‌های حوزه زن و خانواده طراحی و انتخاب می‌شود تا بتوانیم فعالیت‌های خود را ذیل این آسیب‌ها و اولویت‌ها مجتمع کنیم و پاسخ‌گوی خلأهای موجود باشیم. به‌طوری که بتوانیم پس از چند سال حرکت راهبردی، بگوییم این اتفاق، مستخرج کل فعالیت‌های پژوهشکده زنان در حوزه زن و خانواده با تأکید بر این موضوع خاص است. مثلاً وقتی یک پژوهشکده طی 2 سال تمام تلاش‌ گروه‌های پژوهشی خود را روی موضوع هویت زنان متمرکز می‌کند، سایر مراکز تحقیقاتی باید از این مسأله اطلاع داشته باشند تا از یک سو کارهای تکراری انجام نشود و از سوی دیگر، فعالیت‌های آن پژوهشکده منبع و مرجعی برای کسانی شود که می‌خواهند در این زمینه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی داشته باشند. طراحی این نظام‌واره با محوریت سبک زندگی ایرانی – اسلامی رو به اتمام است.

انتهای پیام/ 930701

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *